KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Zapraszamy 26 marca o godz. 16:00 na spotkanie DKK w bibliotece głównej

Ostatnio zaktualizowane10 743x1050

Cudowny świat Auggiego Pullmana

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

dkk luty 1680x945

            Podczas lutowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Świeciu poprzez lekturę książki „Cudowny chłopak” Klubowicze dołączyli do miliona czytelników, którzy pokochali Augusta Pullmana, zwykłego dzieciaka z niezwykłą twarzą. „Cudowny chłopak” to inspirująca i pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie i sile, którą ma w sobie każdy z nas. Powieść ta to bestseller „New York Timesa”, która odniosła międzynarodowy sukces, została opublikowana w 45 krajach i sprzedała się w ponad 6 milionach egzemplarzach. Zachęcające do czynienia dobra i bycia życzliwym przesłanie książki stało się inspiracją do zorganizowania kampanii społecznej o nazwie „Choose Kind”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i poparciem ze strony zarówno dzieci, jak i dorosłych, i to nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Na motywach powieści został nakręcony film o tym samym tytule, wyreżyserowany przez Stephena Chbosky'ego, a w główne role wcielili się: Julia Roberts, Owen Wilson oraz Jacob Tremblay.

Postać Augusta Pullmana stworzyła Raquel Jaramillo Palacio, amerykańska autorka pochodząca z rodziny o korzeniach kolumbijskich. Urodziła się 13 lipca 1963 roku w Nowym Jorku, wraz z mężem, dwoma synami i dwoma psami mieszka na nowojorskim Brooklynie. Pisarka ukończyła Wyższą Szkołę Sztuki i Projektowania na Manhattanie, a także Parsons School of Design, gdzie rozwijała swoje umiejętności ilustratorskie. Zaprojektowała tysiące okładek dla rzeszy pisarzy tworzących zarówno w gatunku fikcji literackiej, jak i prozy non-fiction. Książka „Cudowny chłopak” to jej debiut powieściowy.

Co tak niezwykłego kryje się w osobie Augusta Pullmana? Sam o sobie mówi: Nie jestem zwykłym dzieckiem tylko dlatego, że nikt nie patrzy na mnie jak na zwykłe dziecko. I nie mija się z prawdą, bo przecież na widok „zwykłego” dziesięciolatka młodsze dzieci nie uciekają z krzykiem, a starsze i dorośli nie odwracają głowy z obrzydzeniem lub przerażeniem. Gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu, którego ma zdeformowaną twarz z pewnością jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Zanim skończył dziesięć lat, przeszedł dwadzieścia siedem operacji. Niezwykły wygląd Augusta sprawia, że ludzie gapią się na niego, ale chłopiec jest do tego przyzwyczajony. Z powodu operacji spędził sporo czasu w szpitalu, dlatego do tej pory uczył się w domu, przez co miał utrudniony kontakt z rówieśnikami. Jego jak i całej rodziny życie zmienia się z chwilą, gdy rozpoczyna naukę w piątej klasie w publicznej szkole, gdzie musi zmierzyć się ze światem rówieśników i starszych uczniów. Spotyka się z wykluczeniem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. August ma świadomość tego, że bardzo różni się od innych dzieci. Jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem, uwielbia grę na xboxie i swoją suczkę Daisy, a na punkcie Gwiezdnych wojen ma prawdziwego fioła. Jego ulubionym bohaterem jest Jango Fett. Miał nawet kiedyś warkoczyk z tyłu głowy, niczym prawdziwy padawan. August nie zabiega o względy kolegów i nikomu się nie narzuca. Z biegiem czasu oni sami zmieniają swoje nastawienie względem niego. Kontakt z rówieśnikami odmienia nie tylko Augusta, ale przede wszystkim tych, którzy mu najbardziej dokuczali.

Książka bardzo spodobała się Klubowiczom. Określili ją, jako familijną opowieść o rodzinie, przyjaźni i co najważniejsze mówiącą tolerancji. Choć napisana jest prostym językiem, a rozdziały są bardzo krótkie, to historia Auggiego uczy wrażliwości na drugiego człowieka. Stwierdzili, że jest to doskonała lektura dla młodszego czytelnika, bowiem pełni rolę dydaktyczno-moralizatorską. Jedyny zarzut do książki to, że jest trochę zbyt amerykańska i niestety odbiega od polskich realiów. Jak podkreślili Klubowicze w książce zabrakło przeżyć rodziców, szczególnie matki Augusta.

Niestety bycie odmieńcem we współczesnym świecie bywa bardzo trudne. Spora część osób jeszcze musi nauczyć się, że inny nie znaczy gorszy ode mnie. Nie musimy od razu okazywać współczucia, po prostu nie odrzucajmy takich osób i traktujmy je normalnie. Nasza dyskusja dotyczyła również tego jak w naszym środowisku spostrzegane są osoby okaleczone. Klubowicze chętnie dzieli się własnymi obserwacjami i doświadczeniami.

W dzisiejszym świecie tak bardzo skupiamy się na tym, co zewnętrzne, widoczne, łatwe do ocenienia, że coraz trudniej nam zauważać to, kim ludzie są naprawdę, w środku, co przeżywają, z jakimi emocjami się borykają. „Cudowny chłopak” to opowieść o tym, że bycie dobrym dla innych ludzi naprawdę się opłaca. August walcząc o normalność dla siebie, mimochodem zmienia życie innych i to na lepsze.

„Cudowny chłopak” R.J. Palacio zachęcił Klubowiczów do lektury kolejnej książki „Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie”, która dopełnia historię niezwykłego chłopca, jakim jest August Pullman. Podsumowując książkę „Cudowny chłopak” powinien przeczytać każdy! Naprawdę warto!

           Marcin Warmke
(moderator DKK w Świeciu)

herbUMik 2012 logo maleNPRC malinowy

Zapraszamy 26 lutego o godz. 16:00 na spotkanie DKK w bibliotece głównej

cudowny chłopak 1485x1050

„Spadek” - historia splątanych relacji rodzinnych

logo dkk duze

dkk styczen kolaz 1680x1008

           Styczniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na rozmowie o książce Vigdis Hjorth „Spadek”. Lektura ta wywarła ogromne wrażenie na Klubowiczach, stwierdzili, że była to trudna książka, ale zaznaczyli, że nie można przejść obok niej obojętnie.

          Vigdis Hjort jest norweską powieściopisarką, która dorastała w Oslo, studiowała filozofię, literaturę i nauki polityczne. Zadebiutowała w 1983 roku powieścią dla dzieci, za którą otrzymała norweską nagrodę literacką. Pierwszą książkę dla dorosłych Drama med. Hilde wydała w 1987 roku. Omawiana podczas spotkania powieść „Spadek” ukazała się w 2016 roku i wywołała falę polemik w Norwegii.

            Dyskusja pokazała, że „Spadek” to powieść dla wymagających czytelników, jak podkreślili Klubowicze nie należy ona do łatwych, lekkich i przyjemnych. Autorka podejmuje w niej temat niełatwych relacji rodzinnych, które poznajemy z perspektywy głównej bohaterki Bergliot. Jest ona jest najstarszą z czwórki rodzeństwa, przez 30 lat nie miała bliższego kontaktu z rodziną. Powodem są traumatyczne przeżycia bohaterki z dzieciństwa, z którymi nie udało jej się uporać. Niestety dla niej życie jest bezlitosne, a jej historia nie jest wygodna dla członków rodziny. Z chwilą podziału spadku ponownie zostaje odrzucona przez rodzinę. Na przykładzie Bergljot V. Hjort porusza temat przemocy domowej oraz molestowania seksualnego. „Spadek” to krzyk bohaterki, której nikt przez lata nie chciał wysłuchać. To, co bolesne, wstydliwe i niewygodne skrzętnie zamieciono pod dywan, aby nie ukazać rodziny w złym świetle. Według nich nic się przecież nie stało. Nawet ojciec, który ją molestował twierdził, że Nic takiego nie miało miejsca. Myślicie, że mógłbym? Czy są jakieś dowody? Bliscy uważają ją za psychopatkę, która za wszelką cenę chce zniszczyć rodzinę. Klubowicze stwierdzili, ze „Spadek” to bardzo pouczająca książka, doszli do wniosku, że bohaterka została podwójnie skrzywdzona, pierwszy raz, gdy doszło do molestowania, drugi raz, gdy rodzina nie chciała jej wysłuchać. Jak zauważyła jedna z Pań matka Bergljot jest kluczowym bohaterem książki. Nie tylko pozbawiła bohaterkę miłości, ale całe życie ją zawodziła, przemilczała jej krzywdę dla własnego spokoju i dodatkowo obciążyła ją własnymi tajemnicami.

            Klubowicze nakreślili obraz psychologiczny bohaterów książki, nie tylko współczuli głównej bohaterce, a przede wszystkim stwierdzili, że wyrządzonej krzywdy nie da się wymazać. Książka wywołała temat przemocy nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Klubowicze starali się zrozumieć postępowanie Bergljot. Jej dzieciństwo, zamiast być beztroskie, pełne jest lęku, poczucia winy i wstydu, a skutki traumy przenoszone są w dorosłość, przygniatając swoim brzemieniem na długie lata. Wyznanie swojej rodzinie, że przed laty w domu doszło do wykorzystania seksualnego, mogło być dla wszystkich oczyszczające. Wypowiedziane zostało to, czego wszyscy się domyślali, ale nikt nie odważył się wymówić na głos. Niestety spotkał ją brak zrozumienia, zignorowanie, a nawet została posądzona o kłamstwo.

            Podsumowując „Spadek” to bardzo ważna książka, którą przeczytać powinien każdy. Nie można oceniać ludzi, którzy przyznali się do bycia molestowanymi. Oni tego nie chcieli i to nie jest ich wina. Musimy pamiętać, że niewiele jest tak silnych psychicznie osób, które mają odwagę wytaczać procesy sądowe swoim oprawcom. Tym bardziej, jeśli są to ojcowie, matki, dziadkowie, wujkowie itp. Powinniśmy zawsze wspierać takie osoby, a przynajmniej je wysłuchać.

 

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

NPRC malinowyik 2012 logo maleherbUM

Strona 1 z 40