Dzień spadającego liścia w filii nr 3

kolaż 1575x1050

Dzień Spadającego Liścia w F3

W Grucznie odbyły się 3 spotkania dla dzieci z okazji Dnia Spadającego Liścia przypadającego 23 września. Pomysłodawcą tej inicjatywy jest pan Jerzy Szewczyk. Zachęca nas, abyśmy nie płakali za mijającym latem, a z optymizmem witali nadchodzącą piękną, różnobarwną jesień.

Na spotkaniach z dziećmi opowiadaliśmy sobie o liściach w różnych porach roku, o rodzajach liści, o tym jak są pożyteczne dla ludzi i zwierząt. Ponadto łączyliśmy i nazywaliśmy gałązki drzew      z ich owocami czy nasionami, np. orzech włoski, laskowy, jarzębina, kasztan, noski,.. Starsze dzieci ćwiczyły pamięć w zabawie z warzywami oraz grały w bilarda orzechami.       Dzieci sześcioletnie       z przedszkola wysłuchały opowiadania Petera Carnavas „Ostatnie drzewo w mieście”, a pięcio                i sześciolatki „Jabłonki Eli” autorstwa Catariny Kruusval. Na koniec powstały: jabłka z filcu, jeżyki      z papieru oraz kolorowe liście kasztanowca.

Pamiętajmy o życiodajnej roli liści, gdyż to one pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, a oddają niezbędny do naszego życia tlen. Ciekawostką jest fakt, że stuletni buk podczas procesu fotosyntezy    w ciągu godziny dostarcza taką ilość tlenu, jaką do oddychania w ciągu godziny zużywa 50 osób. Zatem sadźmy i pielęgnujmy drzewa.

Opracowanie: Lidia Heinrich-Weiner