"Podaj dalej" - spotkanie III

alt       alt       alt

alt

17 października odbyło się ostatnie „w realu” spotkanie z Bibliotekami Partnerskimi w ramach Mikrograntu „Podaj dalej”, prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Tematem przewodnim był Program Rozwoju

Bibliotek: odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy warto było brać w nim udział? Wszyscy zgodnie stwierdzili, że tak! Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu dzięki uczestnictwu w PRB uzyskała 12 zestawów komputerowych z oprogramowaniem, laptopa, rzutnik wraz z ekranem, 7 urządzeń   wielofunkcyjnych oraz  inne urządzenia niezbędne do pracy komputerów. Dodatkowo uzyskaliśmy bezpłatne podłączenie do Internetu oraz zwolnienie z opłat abonamentowych. Poza tym pracownicy naszej Biblioteki, jak również Bibliotek Partnerskich brali udział w warsztatach z planowania pracy biblioteki, których tematyka,  m.in. Wiedza i potrzeby społeczności lokalnej; Gdzie szukać wiedzy i kultury?; Metody i techniki badawcze; Diagnoza/plan działania, pozwoliła na nowo  przyjrzeć się dotychczasowym działaniom i wprowadzić zmiany korzystne dla mieszkańców gmin. Szkolenia informatyczne pozwoliły lepiej wykorzystać otrzymany sprzęt komputerowy oraz dały szansę podzielenia się wiadomościami i umiejętnościami z użytkownikami naszych placówek bibliotecznych. Bez wahania można powiedzieć, że  zostały osiągnięte główne cele Programu Rozwoju Bibliotek, czyli upowszechnienie dostępu do nowoczesnych technologii komunikacyjnych oraz zaktywizowanie i zintegrowanie społeczności lokalnych wokół bibliotek, jako centrów animacji życia społecznego i kulturalnego.

Osobiście zyskaliśmy jeszcze więcej: poznaliśmy się wzajemnie, zintegrowaliśmy,  dowiedzieliśmy się wiele o sobie, nabraliśmy przekonania, że to, co robimy ma sens.

Na koniec spotkania wykonywaliśmy bombki z książek, co było dowodem na to, że nawet stare, zaczytane „Harlekiny” mogą dostać drugie życie.

Oprac. Joanna Gibas

Świecie24