Po co Polakom biblioteki?

plakat1

Z bibliotek publicznych korzysta jedna trzecia mieszkańców małych miejscowości – wynika z raportu „Po co Polakom biblioteki?”. Raport przygotowano po trzech latach realizacji Programu Rozwoju Bibliotek, w którym uczestniczy ponad 3300 placówek z całej Polski – również biblioteka w Świeciu.

Badanie pokazuje, że ludzie przychodzą do biblioteki nie tylko po książki - spędzają tu wolny czas, szukają potrzebnych informacji. Dla niemal 200 tysięcy osób to jedyne miejsce, gdzie mogą skorzystać z Internetu.

W bibliotece w Świeciu mieszkańcy mają do dyspozycji 18 komputerów. Mogą także skorzystać z drukarki, kserokopiarki, skanera. Komputery są też dostępne w filiach biblioteki w Świeciu, Grucznie, Czaplach.

Według raportu, dla młodych ludzi biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań i spędzania wolnego czasu. Oglądają tu filmy, dyskutują o książkach, grają na komputerze, mogą wziąć udział w warsztacie fotograficznym czy kółku teatralnym. Książki i Internet pomagają im też w nauce. Niemal 70% z nich dzięki informacjom znalezionym w bibliotece dostało lepsze oceny w szkole.

Biblioteka w Świeciu organizuje różne zajęcia dla dzieci i młodzież, na przykład warsztaty literacko-plastyczne, Dzień Ojca z Biblioteką, Wakacje z Biblioteką, najmłodszym proponujemy zajęcia Grupy Zabawowej.

Biblioteka to miejsce nie tylko dla młodych. Raport „Po co Polakom biblioteki?” pokazuje, że blisko 700 tysięcy dorosłych osób załatwia w bibliotekach codzienne sprawy. Przychodzą tu, żeby zapłacić przez Internet rachunki, sprawdzić rozkład jazdy autobusów, dowiedzieć się, w jakich godzinach przyjmuje lekarz. Biblioteka pomaga im także w poszukiwaniu pracy. 100 tysięcy mieszkańców małych miejscowości wykorzystuje komputery w bibliotekach do pisania życiorysów, listów motywacyjnych lub do kontaktowania się z pracodawcami. W bibliotece w Świeciu osoby dorosłe, oprócz poszukiwania praktycznych informacji, mogą na przykład uczestniczyć w Spotkaniach z Historią, Dyskusyjnych Klubach Książki, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i warsztatach rękodzielniczych. Biblioteka w Świeciu ma również ofertę przede wszystkim dla seniorów: kursy obsługi komputera i korzystania z Internetu.

Raport „Po co Polakom biblioteki?” można znaleźć na http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci/czytaj/2115

Mashup raportu: www.biblioteki.org/maszap/

swiecie.eu