KLAUZULA INFORMACYJNA
w zakresie ochrony danych osobowych przetwarzanych
w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świeciu 

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2  Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27 kwietnia 2016 r. w  sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), zwanego dalej RODO, informujemy:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest: Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu ul. Sienkiewicza 4, tel. 52 333 48 10, faks 52 333 48 15, e-mail kontakt@bibliotekaswiecie.pl
 2. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych z którym można kontaktować się we wszystkich sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych: tel. 607 753 475, e-mail: daneosobowe24h@wp.pl.
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu możliwości wykonania przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Świeciu ustawowych zadań publicznych oraz realizacji umów.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych mogą być organy publiczne lub podmioty działające w zakresie i celach, które wynikają z przepisów prawa.
 5. Posiada Pani/Pan prawo do:
  - uzyskania od Administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych, chyba że przepisy RODO będą stanowiły inaczej;
  - wniesienia skargi do organu nadzorczego, jakim jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
 6. Jeżeli przetwarzanie danych osobowych będzie odbywało się na podstawie wyrażonej zgody, ma Pani/Pan prawo do cofnięcia tej zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność przetwarzania.
 7. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez Administratora zgodnie z wymogami wynikającymi z przepisów prawa. 

 

A- A A+


SZUKAJ W BIBLIOTECE
książki, multimedia-wszystko w jednym miejscu!Zmiana języka:

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow

e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 52 333 48 10

Niepodległa w pamięci zwykłego człowieka

kamuh list2 1454x1050

To już drugie z kolei ‘Spotkanie z Historią’, które podejmuje rocznicowy temat niepodległości. Tym razem mogliśmy spojrzeć oczyma zwykłego człowieka i poznać historię przez pryzmat jego osobistych doświadczeń. Tym człowiekiem był dziadek Dariusza Podlejskiego, członka Klubu Miłośników Historii KaMuH, Stanisław Podlejski (1911-2002).

Urodził się w Haizdorf koło Wrocławia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości wraz z rodziną przeniósł się na wschód, do miejscowości Witków Nowy koło Radziechowa, 70 km od Lwowa, gdzie osiedli na niewielkiej gospodarce. Tam doświadczył napiętych stosunków polsko-ukraińskich, a także wojny polsko-bolszewickiej. Społeczeństwo, w którym żyli było wielonarodowe. Dorastał zarówno wśród Polaków, jak też wśród  Ukraińców, Żydów i Niemców. Polaków było ok. 30 procent, tyle samo Ukraińców i Żydów. Pomagał ojcu w gospodarstwie, aż do marca 1935 roku, kiedy to został powołany do odbycia służby wojskowej. W ten sposób trafił do Lwowa, do 26 pułku piechoty.

W maju 1935 roku Stanisław Podlejski brał udział w pogrzebie marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie wraz ze swoim pułkiem wśród tłumów i licznych delegacji ze świata.

Dalej mogliśmy usłyszeć o jego fascynacji Lwowem i o tym jak spędzali z kolegami czas w tym mieście, a także o małżeństwie z żoną Marią i rodzących się dzieciach. Z rodziną mieszkali we wsi Kąty, 2 kilometry od Radziechowa. Stanisław pracował w gospodarstwie rodzinnym, aż do mobilizacji w końcu sierpnia 1939 roku. Wówczas trafił do 19 Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa.

Po kampanii wrześniowej 1939 roku ukrywał się w gospodarstwie Niemca, Rudolfa Franka, gdzie pomagał za dach nad głową i jedzenie do listopada 1939 roku. Następnie wyruszył pieszo do domu. Jego wieś znalazła się pod okupacją Rosjan. Stanisław  dorywczo pracuje w browarze. W Radziechowie pozostali do lata 1944 roku.

Po zakończeniu działań wojennych uznani za repatriantów zostali wywiezieni do wsi Świlcza koło Rzeszowa, gdzie doświadczyli działalności grup partyzanckich AK i presji ze strony Urzędu Bezpieczeństwa. Przebywali tam do maja 1945 roku. Wówczas, po 2 tygodniach w wagonach towarowych  dotarli  w okolice Świecia. Przydzielono im duże gospodarstwo w Biechowie, w gminie Drzycim.

Stanisław Podlejski zmarł w 2002 roku, a jego niezwykłe losy pozwalają nam lepiej zrozumieć złożoność tej historii, której się uczymy i przede wszystkim jej ludzki wymiar.

Miłym akcentem Spotkania były gratulacje dla Józefa  Szydłowskiego, który z rąk Wojewody Kujawsko-Pomorskiego otrzymał Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości – polska odznakę okolicznościową ustanowiona uchwałą Rady Ministrów z dnia 8 maja2018 r. dla uczczenia 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz na pamiątkę odrodzenia Państwa Polskiego. Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów.

Oprac. Michał Brdak

Zapraszamy na Spotkanie z Historią 29 listopada o godz. 17:00

kamuh 11 1485x1050

 

Zwykli-niezwykli. Ludzie niepodległości Świecia

kamuh 10 zwykli 1680x945

100-lecie odzyskania niepodległości stało się dobra okazją by przywołać sylwetki tych Świecian, którzy nie byli najważniejszymi postaciami polskiej niepodległości, jednak również położyli dla niej swoje zasługi, bez których ten proces nie mógłby się dokonać. Listopadowe ‘Spotkanie z Historią’ skupiło się na dwóch rodzinach, Domachowskich i Janiszewskich, których losy wzajemnie się przenikały na przestrzeni świeckich dziejów.

Franciszek Domachowski (ur. 11.07.1887 - zm. 9.10.1939) był drukarzem i wydawcą, członkiem Rady Miejskiej Świecia, Towarzystwa Gimnastycznego ‘Sokół’, Towarzystwa Przemysłowców i innych organizacji społeczno-politycznych. Z jego oficyny wydawniczej wychodził m. in. ‘Głos Świecki’, popularna gazeta miasta i regionu. Zamordowany podczas publicznej egzekucji przy ul. Polnej. Ekshumowany w 1945 r. spoczywa w zbiorowej mogile na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza.

Synem Franciszka Domachowskiego był Franciszek Witold Domachowski (1917 - 2008), który brał czynny udział w kampanii wrześniowej 1939 r., był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych, po wyzwoleniu w 1945 r. powrócił do Świecia, gdzie odnalazł i zidentyfikował zwłoki ojca, podjął pracę urzędnika w Starostwie, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Bernard Janiszewski (ur. 1887 - zm. 1981) był oficerem Wojska Polskiego, działaczem społecznym, politycznym, pracownikiem Kasy Chorych w Świeciu, więźniem hitlerowskich obozów, fundatorem i pomysłodawcą pomnika Matki Boskiej przy skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i Laskowickiej upamiętniającego mieszkańców miasta zamordowanych w czasie II wojny światowej, a także będącego wotum wdzięczności za ocalenie.

Bernard Janiszewski wraz z Witoldem Domachowskim po wojnie działali wspólnie na rzecz odnalezienia i upamiętnienia miejsca masowego mordu w Mniszku oraz przyczynili się do ekshumacji pomordowanych przy ul. Polnej w Świeciu mieszkańców miasta. Ich losy splotły się jeszcze bardziej, kiedy Witold Domachowski poślubił Helenę Janiszewską, córkę Bernarda, który został teściem Witolda.

Podczas spotkania mogliśmy posłuchać wspomnień Bernarda Janiszewskiego w postaci zapisu audio, z okresu bezpośrednio po zakończeniu wojny, z poszukiwania miejsc pomordowanych Polaków, co było jego obietnicą z obozu.

Gościem spotkania był syn Witolda Domachowskiego, Andrzej Domachowski.

 

Warto także wspomnieć, że obecni złożyli hołd zmarłemu niedawno tragicznie Zbysławowi Budzyńskiemu, świeckiemu przewodnikowi, prezesowiOddziału Koła Przewodników PTTK w Świeciu, niezapomnianemu działaczowi społecznemu i nieocenionemu animatorowi kultury.

 

Oprac. Michał Brdak

Strona 1 z 40