wtorek, 21 grudzień 2021 12:34

Grudniowe spotkanie DKK w Przechowie

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Podczas grudniowego spotkania DKK w Przechowie omówiono kolejną książkę D. Starnone  pt. „Psikus”. Już na wstępie panie Klubowiczki stwierdziły, że ta pozycja jest zdecydowanie mniej interesująca, niż czytana poprzednio, tj. „Sznurówki”.

„Psikus” to historia 75-latka, któremu powierzono trudne dla niego zadanie. Musiał zaopiekować się swoim wnukiem (4-latkiem), którego rodzice muszą wyjechać na konferencję naukową. Dla starszego mężczyzny jest to tym trudniejsze, że do tej pory nie miał kontaktów z wnukiem. Jeszcze zanim doszło do spotkania obawiał się, że nie poradzi sobie z tym problemem. Dziadkiem chłopca jest znany plastyk, ilustrator książek dla dzieci. Ma do wykonania pilne zadanie – stworzenie ilustracji do opowiadań H. Jamesa. Jest skupiony nad swoją pracą, twórczością, nad sobą, a nie nad wnukiem, dość sprytnym i przebiegłym 4-latkiem. Na cztery dni opieki nad wnukiem dziadek przenosi się z Mediolanu do Neapolu, do swego rodzinnego mieszkania, które obecnie zajmuje jego córka z rodziną. Przed wyjazdem córka daje ostatnie wskazówki ojcu dotyczące opieki nad wnukiem. Kiedy zostają sami zaczynają się kłopoty. Pod wpływem wnuka i wspomnień zawiązanych z dawnym mieszkaniem i rodzicami dziadek dokonuje pewnej analizy i rozliczenia z przeszłością. Krytyka prac dziadka przez małego chłopca zmusza go do pewnych przemyśleń.

Konfrontacja starości w osobie dziadka i młodości (Mario) prowadzi do weryfikacji pewnych wyobrażeń o sobie samym, o swojej pracy, o przemijaniu. W książce jest dużo przemyśleń nad sensem życia, nad utratą sławy i twórczych sił. Podobnie, jak w „Sznurówkach” głównym bohaterem książki Starnone jest mężczyzna. Cała akcja książki przebiega w wolnym tempie. „Psikus” to książka głównie o przemijaniu młodości, życiowej sławy i twórczych sił. Książka dla amatorów powieści psychologiczno-nostalgicznych.

Oprac. Izabela Feddek

dkk nowe